Türkiye Cumhuriyeti

T.C. Muskat Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti’nin Umman’daki 10. Büyükelçisi olarak 15 Kasım 2016 tarihinde göreve başlamış bulunuyorum. Bu onurlu görevi üstlenmiş olmaktan büyük kıvanç duymaktayım.

Dost ve kardeş ülke Umman’la ilişkilerimizin tarihi 16. yüzyıla uzanmaktadır. Diplomatik ilişkilerimiz, büyükelçi düzeyinde 1973 yılında kurulmuş, 1985 yılında Ankara’da ve 1986 yılında Muskat’ta karşılıklı büyükelçiliklerin açılmasıyla ivme kazanarak devam etmiştir. Ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki özel tarihi kardeşlik bağlarından destek alarak, ikili ilişkilerimizi ve işbirliğimizi karşılıklı çıkarlarımız doğrultusunda her alanda geliştirmek, derinleştirmek ve güçlendirmek en önemli hedefimizi oluşturmaktadır. Her iki ülke de varolan ortak arzu ve iradenin bu yönde ilerlemek için bize gerekli sağlam zemini ve olanağı sağladığına inanmaktadır. Bu hedefe ulaşma yolunda Büyükelçilik olarak elimizden gelen gayreti göstereceğimizi ifade etmek istiyorum. 

Ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişki ve işbirliğini arttırmak ve yoğunlaştırmak da öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu çerçevede hâlihazırda 400 milyon ABD Doları civarında bulunan ikili ticaret hacmimizi mümkün olan en yüksek seviyelere çıkarmaya çalışacağımızı belirtmek isterim. Ayrıca, Türk şirketlerinin Umman’ın büyük ölçekli altyapı projelerinde yeralma yönündeki artan ilgisini taze tutarken, ülkeleri dışında yatırım yapmak için güvenli ve istikrarlı, aynı zamanda birçok fırsat ve kolaylık sunan yer arayışında olan Ummanlı yatırımcıların ülkemizdeki sayısını da arttırmak arzusundayız. İki ülke girişimcilerinin ortak projeler gerçekleştirebilmesi için gerekli eşgüdümün sağlanması konusunda da Büyükelçiliğimizin üzerine düşeni yapacağını ifade etmek isterim. Ayrıca, Büyükelçiliğimizin ve Ticaret Müşavirliğimizin Umman’da yatırım yapmak isteyen Tük işadamlarına ve ülkemizde yatırım ve iş yapmak isteyen Ummanlı işadamlarına her türlü bilgi ve desteği sağlamaya hazır bulunduğunu vurgulamak isterim.

İki ülke arasında çok iyi düzeyde devam eden siyasi ve ekonomik işbirliğine paralel olarak kültür, eğitim, turizm, tarım, sağlık, askeri ve savunma sanayisi gibi alanlarda da işbirliğimizi ilerletmek arzusundayız.

Umman’da yaşayan yaklaşık 3000 vatandaşımız iki ülke arasındaki kültür köprüsünü ve doğal insani bağın temel unsurunu oluşturmaktadır. Türk müteahhitlik şirketleri, KOBİ’ler, uluslararası şirketler, Umman özel ve kamu kuruluşları ile lise ve üniversitelerde görev yapan vatandaşlarımız Türkiye’nin iyi eğitimli ve yetenekli temsilcileri olarak Umman Rönesansı’na ve aralıksız devam eden gelişme ve kalkınma hamlelerine katkıda bulunmaktan mutluluk duymaktadır.

Saygıdeğer vatandaşlarımız,

Büyükelçiliğimizin kapıları siz değerli vatandaşlarımıza her zaman açıktır. Sizlere en iyi hizmeti sunmak ve elimizden gelen her türlü desteği sağlamak Umman’da bulunma amaçlarımızın başında gelmektedir. Her türlü soru, sorun ve talepleriniz için bizlerle temas etmekten lütfen çekinmeyiniz.  Bu bağlamda, Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi’ne kayıt yaptırmanızı ve düzenli aralıklarla güncellenen ve yapılan etkinlikleri duyurduğumuz “facebook” ve “twitter” sayfalarımızı takip etmenizi tavsiye ederiz.

Bu vesileyle şahsım ve mesai arkadaşlarım adına sizleri saygı ve sevgiyle selamlıyor, en iyi dileklerimizi sunuyorum.

Atılay Ersan

Büyükelçi